Czy znasz te ciekawostki o włosach?
Pielęgnacja

Czy znasz te ciekawostki o włosach?

Jeśli zaglądasz na ten blog, prawdopodobnie oznacza to, że podobnie jak my, wykazujesz się pasją do pielęgnacji włosów. Na stronach serwisu pojawiają się porady i metody dotyczące dbania o różne typy włosów.

Liczymy na to, że poniższy wpis również cię zainteresuje. Nie traktuje on co prawda o konkretnym włosowym problemie, lecz przedstawia ciekawostki o włosach, z istnienia których być może nie zdawałaś sobie sprawy. Gotowa, by je poznać?

Czy znasz te ciekawostki o włosach?

 1. Blondynki są posiadaczkami najbujniejszej fryzury. Z badań wynika, że blondynki mają średnio 146 tysięcy włosów na głowie. To znacznie więcej niż szatynki, u których liczba włosów osiąga niecałe 100 tysięcy. Najniżej plasują się panie o rudych włosach, ich liczba wynosi około 86 tysięcy.
 2. Spośród wszystkich ludzi posiadających rude włosy, tylko jeden procent z nich ma swój naturalny odcień. Sytuacja jest bardzo podobna w przypadku blondynów – wówczas mówimy o 2 procentach populacji w naturalnym odcieniu.
 3. Włosy rosną każdego dnia o około 0,35 milimetra.
 4. Naukowcy pilnie pracowali nad tym, by oznajmić światu, że istnieje ponad 50 odcieni włosów. Badacze kontynuują dotychczasowe prace, co z pewnością powiększy jeszcze dotychczasową paletę.
 5. Inna grupa naukowców zbadała, że jeden włos jest w stanie unieść ciężar, którego masa wynosi 100 gramów.
 6. Na jednej z akcji dobroczynnych jeden z licytujących wykazał się ogromnym sercem. Za pukle Elvisa Presleya zapłacił niebagatelną kwotę 115 tysięcy dolarów. Dochód został w całości przekazany na cele charytatywne.
 7. Każdy włos w niemal 80 procentach składa się z keratyny. Pozostały skład stanowi woda (występująca w 10-15 procentach) oraz minerały, lipidy i pigmenty.
 8. Spośród kobiet najdłuższą taflę miała pewna dama, która cierpliwie pielęgnowała włosy aż do długości 5,6 metra. Co dziwne, jeszcze lepszym wynikiem może pochwalić się pewien mężczyzna, którego włosy osiągnęły długość 6,8 metrów.
 9. Włosy są zdolne zwiększyć swoją długość aż o 30 procent w wyniku ich rozciągania. Jest to możliwe na zdrowych, wilgotnych, świeżo umytych włosach.
 10. Każdego dnia z głowy wypada od 40 do 150 włosów. Dzieje się tak z przyczyn naturalnych, nie ma więc powodów do obaw.
 11. Koloryzacja włosów stała się popularna dopiero kilkanaście lat temu. Przedtem, w okolicach lat 50-tych, zaledwie 7 procent obywatelek Stanów Zjednoczonych poddawało się farbowaniu włosów. Dziś ponad 75 procent kobiet chętnie zmienia odcień swojej tafli.
 12. Być może zaskoczy cię fakt, że ciało człowieka prawie całkowicie pokrywają niewielkie włoski. Nie występują one jedynie na błonach śluzowych ust, podeszwach stóp oraz wewnętrznych stronach dłoni.
 13. Jeśli nie chcesz mieć przedwcześnie siwych włosów, lepiej unikaj stresujących sytuacji. Badania wykazują, że włosy produkują siwy pigment w ciągu dwóch tygodni od szokującej chwili.
 14. Włos ludzki stanowi częsty dowód w sprawach sądowych.

Jeśli zainteresowały cię powyższe ciekawostki o włosach i chcesz podzielić się własnymi, zachęcamy do komentowania.