Dziecko u dentysty - co warto wiedzieć na ten temat?
Pielęgnacja

Dziecko u dentysty - co warto wiedzieć na ten temat?

O zęby należy dbać od samego początku, dlatego też regularne wizyty z dzieckiem u dentysty są bardzo ważne. Pierwsze wizyty u dentysty powinny mieć charakter adaptacyjny, tak aby maluch mógł zaznajomić się z gabinetem stomatologicznym. Dzięki temu będziemy mogli wykształcić u dziecka pozytywne nastawienie do kolejnych wizyt. Warto również dodać, że nigdy nie powinniśmy lekceważyć problemów z uzębieniem mlecznym, ponieważ mogą mieć one w przyszłości wpływ na stan zębów stałych. Co zatem warto wiedzieć o stomatologii dziecięcej? Kiedy trzeba wybrać się do dentysty dla dzieci? Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego specjalisty?

Dentysta dla dzieci – czym się zajmuje? W jakich sytuacjach należy zapisać do niego dziecko?

W stomatologicznym leczeniu dzieci od wieku niemowlęcego do ukończenia 18 roku życia specjalizuje się pedodonta. Pedodonta zajmuje się nie tylko leczeniem zębów mlecznych i zębów stałych, do tego specjalisty można zgłosić się również w przypadku różnego rodzaju zaburzeń ząbkowania i problemów z tym związanych. Ponadto należy zaznaczyć, że taki stomatolog zajmuje się również diagnozowaniem chorób błony śluzowej oraz wykrywaniem wad zgryzu. Pomoże on także naszemu dziecku wtedy, gdy w jego jamie ustnej pojawią się afty lub zajady. Na wizytę do stomatologa dziecięcego warto zapisać dziecko również w sytuacji, w której normalne funkcjonowanie utrudniają mu problemy związane z nieświeżym oddechem lub wady wymowy. Pamiętajmy, że to właśnie rodzice i opiekunowie dziecka są odpowiedzialni za to, aby już od najmłodszych lat dbać o zdrowy rozwój uśmiechu swojego dziecka. Na pierwszą wizytę u stomatologa dziecięcego warto zapisać swojego malucha już w momencie pojawienia się pierwszych mlecznych ząbków. Zazwyczaj moment ten przypada około 6 miesiąca życia dziecka.

Dziecko u dentysty - co warto wiedzieć na ten temat?

Na co warto zwrócić uwagę wybierając dentystę dla dzieci?

Wybierając dentystę dla dziecka warto zdecydować się na usługi specjalisty, który będzie posiadł odpowiednie podejście do dzieci. Łatwość nawiązywania kontaktu z dzieckiem jest w tym z zawodzie bardzo pożądaną umiejętnością. Stomatolog dziecięcy powinien wyróżniać się także cierpliwością i spokojem. Pamiętajmy, że bezstresowe leczenie zębów w dzieciństwie pozwoli uniknąć dziecku urazów i niechęci do wizyt u dentysty w dorosłym życiu. Warto wiec skorzystać z usług gabinetu, który oferuje wizyty adaptacyjne, a w swojej ofercie posiada kompleksowy program opieki stomatologicznej, w tym także możliwość zastosowania bezbolesnego znieczulenia miejscowego (dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów i technologii jest to możliwe). Należy również dodać, że w dzisiejszych czasach niektóre z gabinetów stomatologicznych posiadają w swojej ofercie materiały stworzone z myślą o dzieciach np. kolorowe materiały wypełniające do zębów mlecznych. Wizyta dziecka u stomatologa nie musi, więc wcale wiązać się ze stresem, płaczem i bólem, aby uniknąć tego typu sytuacji warto zdecydować się na wybór odpowiednio wyposażonego gabinetu, w którym zatrudnieni są doświadczeni specjaliści.  

Partnerem materiału jest Indexmedica – dentysta dla dzieci kraków.