Szampon w kostce – co to takiego?
Mycie

Szampon w kostce – co to takiego?

Zdecydowana większość osób co codziennej pielęgnacji włosów używa tradycyjnego szamponu. Spośród nich wyłonić można niewielką liczbę tych, którzy myją włosy szamponem w kostce. Czym jest ten produkt i dlaczego staje się tam popularny? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Chemia w kosmetykach

Ówczesne szampony przeładowane są składnikami, które nie służą dobrze jakości naszych włosów. Większość szamponów i odżywek zawiera silne detergenty, które zaburzają naturalną ochronę lipidową skóry głowy, powodując przesuszenie lub przetłuszczenie. W odpowiedzi na ten stan rzeczy na rynku pojawiła się nowość: szampon w kostce. Jak sama nazwa wskazuje, produkt ten to nic innego jak szampon w kształcie tradycyjnej kostki.

Pielęgnacja włosów ma swoją historię sięgającą jeszcze starożytnych czasów. Kiedyś ludzkość używała mydła do włosów, nie widząc w tym nic dziwnego. Obecnie szampony w kostce wracają do łask, zaskakując efektami ich użytkowników.

Mycie włosów – o co tak naprawdę chodzi?

Mycie włosów to czynność odruchowa i niewielu z nas zastanawia się nad jej głębszym sensem. Tymczasem mycie głowy ma za zadanie oczyścić włosy z nadbudowanych zanieczyszczeń oraz z łoju, który naturalnie powleka skórę głowy, stanowiąc barierę ochronną.

Szampon przygotowuje włosy na przyjęcie odżywki. Ten kosmetyk ma z kolei za zadanie wzmocnić je odpowiednimi witaminami i minerałami. Najlepiej sprawdzają się kosmetyki z serii proponowanej przez tę samą firmę. Masz wtedy pewność, że produkty wzajemnie się uzupełniają.

Szampon w kostce – co to takiego?

U kogo sprawdzi się mycie włosów mydłem?

Producenci kosmetyków do pielęgnacji włosów coraz częściej wzbogacają skład o dodatki nieznanego pochodzenia. Sporo kobiet odczuwa reakcje alergiczne typu swędzenie skóry czy wypadanie włosów.

Doskonałą alternatywą jest w tym wypadku szampon w kostce. Mycie włosów takim mydłem jest nieco bardziej czasochłonne, lecz efekty mówią same za siebie.

Szampon w kostce należy pocierać do chwili wytworzenia mydlin. Otrzymaną pianą należy umyć włosy i dokładnie spłukać. Czynność tę wykonujemy dwukrotnie. Za trzecim razem aplikujemy pianę jedynie na same końcówki i pozostawiamy na kilka minut. W tym czasie zawarta w szamponie gliceryna oraz substancje odżywcze wnikają głęboko w trzon włosów wzmacniając je i regenerując.

Zasadowy odczyn mydła

Szampon w kostce ma zasadowy odczyn, co niekorzystnie wpływa na wygląd włosów. Warto nadmienić, że szampon o odczynie zasadowym nadaje się do wszystkich typów włosów, lecz należy taflę później odpowiednio potraktować.

Zasadowe działanie kostki można zniwelować, spłukując głowę kwaśnym roztworem wody z octem. Mieszankę tworzymy poprzez zmieszanie 1 części octu i 10 części wody.

Istotne wskazówki przy myciu włosów

Przede wszystkim nie używaj mocno gorącej wody, która rozchyla łuski, powodując puszenie się włosów. Najlepsza woda to taka, która powoduje na karku uczucie przyjemnego ciepła. Pamiętaj też o tym, by dokładnie spłukiwać każdy kosmetyk, który aplikujesz we włosy. Wszelkie pozostałości po szamponie czy odżywce powodują oklapniętą fryzurę oraz przetłuszczoną skórę głowy. Nie pocieraj włosów ręcznikiem, bo może spowodować to ich niszczenie. Nie zostawiaj też ręcznika zbyt długo na głowie. Włosy duszą się pod przykryciem, czego efektem jest szybsze przetłuszczanie się skóry głowy i jej nieprzyjemny zapach.

Zaciekawiła cię metoda mycia włosów szamponem w kostce? Znajdź ten produkt w swojej ulubionej drogerii i wypróbuj na włosach. Efektami podziel się w komentarzu. Czekamy z niecierpliwością!