Soczewki kontaktowe i ich rodzaje – które wybrać?
Pielęgnacja

Soczewki kontaktowe i ich rodzaje – które wybrać?

Soczewki kontaktowe z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Na rynku przybywa także nowoczesnych produktów, które oferują coraz lepsze możliwości użytkowe, pozwalając przy tym swoim użytkownikom na znacznie więcej swobody. Istnieją trzy podstawowe rodzaje szkieł kontaktowych, których cechy warto poznać, aby dokonać wyboru najlepszego dla siebie wariantu. Są to soczewki jednodniowe, miesięczne i całodobowe. Czym charakteryzuje się każde z tych rozwiązań?

Soczewki jednodniowe – co warto o nich wiedzieć?

Soczewki jednodniowe, nazywane także jednorazowymi, są przeznaczone do jednorazowego użytku. Korzystanie z nich wygląda następująco – z rana zakładamy nową parę soczewek, nosimy je przez cały dzień lub tyle, ile potrzebujemy, a po zdjęciu z oczu wyrzucamy je do kosza. Soczewki jednorazowe nie są bowiem przystosowane do założenia po raz drugi ani noszenia dłużej niż przed jeden dzień. Ogromnym atutem tego typu szkieł jest brak dodatkowych, związanych z ich użytkowaniem obowiązków – w ich przypadku nie ma konieczności czyszczenia, dezynfekowania ani przechowywania w specjalny sposób noszonych szkieł, które należy po prostu wyrzucić, a następnego dnia zastąpić nową parą.

Rozwiązanie to, ze względu na swoją specyfikę, jest szczególnie polecane osobom początkującym, które po raz pierwszy planują sięgnąć po szkła kontaktowe. Soczewki jednodniowe pozwalają w bardzo prosty sposób wypróbować tę nowoczesną metodę korekcji wzroku oraz ocenić, czy chcemy kontynuować swoją przygodę z soczewkami, czy też pozostaniemy przy sprawdzonych okularach. Soczewki jednorazowe są także bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które od czasu do czasu korzystają z soczewek, zakładając je np. na treningi kilka razy w miesiącu czy ważne wydarzenia i uroczystości.

Soczewki kontaktowe i ich rodzaje – które wybrać?

Soczewki miesięczne dzienne i całodobowe

Alternatywą dla soczewek jednorazowych są szkła kontaktowe miesięczne. Są dostępne w dwóch podstawowych wariantach – dziennym oraz całodobowym. Szkła dzienne, do których należą soczewki kontaktowe soflens 59 marki Bausch&Lomb, są przeznaczone do noszenia przez ok. 12 godzin w ciągu doby w trybie dziennym, co oznacza obowiązek ich zdejmowania na noc, czyszczenia oraz przechowywania w specjalnym pojemniku wypełnionym płynem do soczewek. Wysoko uwodnione (59%) soczewki kontaktowe soflens 59 pozostają w pełni bezpieczne i wygodne w użytkowaniu przez cały, 30-dniowy okres ich przydatności, w tym także pod koniec terminu ważności.

Soczewki miesięczne całodobowe (night&day) to z kolei produkt, który łączy w sobie najważniejsze zalety szkieł jednorazowych i soczewek dziennych miesięcznych – soczewki takie nie wymagają regularnego czyszczenia i konserwowania, a jedna ich para może być użytkowana nieprzerwanie przez okres pełnych 30 dni. Soczewki całodobowe możemy całkowicie bezpiecznie nosić przez całą dobę bez konieczności ich zdejmowania, co z pewnością doceni szeroka rzesza użytkowników – rodzice małych dzieci, osoby pracujące w trybie zmianowym, ludzie sporo czasu spędzający w podróży, kierowcy zawodowi oraz studenci i uczniowie, którzy często zasiadają do nauki w godzinach wieczornych i nocnych.